Laktoositalumatuse diagnoosimine

Laktoositalumatust võib aimata juba haigusnähtude põhjal. Kuna laktoositalumatuse puhul peaks vähendama laktoosi sisaldavaid piimatooteid, millel aga on küllalt oluline koht inimese toidusedelis, siis on põhjust kindlalt veenduda, et tegemist on just selle haigusega.

Laktoositalumatuse diagnoosimiseks kasutatakse laialdaselt kaudseid meetodeid, milleks söödetakse patsiendile 50 g laktoosi (vastab umbes liitris piimas olevale laktoosikogusele) ja määratakse 10–15 minuti möödudes vere glükoosisisaldus. Kui vere glükoosisisaldus ei tõuse, on tegemist laktoositalumatusega. Teine võimalus on analüüsida väljahingatavat õhku. Kui vesinikusisaldus õhus tõuseb, viitab see asjaolule, et laktoos kääritakse jämesoole mikrofloora poolt ja tegemist on laktoositalumatusega.

Olenevalt haiguse raskusastmest peab suuremal või vähemal määral vähendama laktoosi sisaldust toidusedelis. Tavaliselt talub hüpolaktaasia all kannatav inimene 2–3 g laktoosi päevas. Kindlasti tuleks eelistada hapupiimatooteid, milles osa laktoosist on käärinud piimhappeks ja eriti probiootilisi baktereid sisaldavaid toiduaineid, kuna osa baktereid eritab laktaasi. Laktoositalumatuse korral võib tekkida kaltsiumidefitsiit. Heaks kaltsiumi allikaks on pika valmimisajaga juustud, mille laktoosisisaldus on minimaalne. Müügil on ka laktaasi sisaldavad kapslid, mida võib tarbida koos piimasuhkrut e. laktoosi sisaldava toiduga. Ettevaatlik peaks olema toidulisandite või ravimite tarbimisel, sest laktoosi kasutatakse sageli täiteainena.

Laktoositalumatuse test

Laktoosi taluvuse testimiseks tuleks varuda vähemalt 1h. Testimiseks peab patsient jooma laktoosi lahust ja kogu protseduuri jooksul võetakse veeniverd kolm korda. Kindlasti peaks enne testimist olema vähemalt 12h söömata-joomata.

Laktoosi- ja gluteenitalumatuse (tsöliaakia) testi saab teha SynLabis. Pakett koosneb 4 analüüsist, mille tulemused aitavad saada ülevaadet organismi hetkeseisust. Tulemused edastatakse koos laboriarsti kirjaliku kommentaariga. Lisaks sellele, võtab 5 tööpäeva jooksul alates tulemuste saabumisest sinuga telefoni teel ühendust laboriarst, et analüüside tulemusi põhjalikumalt selgitada ja vajadusel anda nõu edasisteks tegevusteks.

Laktoosi- ja gluteenitalumatuse test maksab 59 eurot. Testi saab tellida siit: https://minu.synlab.ee/toode/laktoosi-ja-gluteenitalumatuse-pakett/

Allikad: Eesti Tsöliaakia SeltsSynLab

Mida süüa?

Laktoositalumatusega inimene ei tohi piimatooteid mingil juhul menüüst välja jätta!